+38 (061) 228-11-66
+38 (067) 631-80-42
+38 (050) 852-80-91
Рус Укр

Важно! Вопрос о пересечении границы, граждан подлежащих мобилизации

Важно! Вопрос о пересечении границы, граждан подлежащих мобилизации
1

Щодо можливості вільного перетину державного кордону особами, що підлягають мобілізації

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року (частиною 6 статті 22) передбачено, що громадянам,  які  перебувають  на  військовому  обліку,  з моменту   оголошення   мобілізації   забороняється   зміна   місця проживання  без  дозволу  посадової  особи,  визначеної  у частині 3 цієї статті, якими є, зокрема керівники органів, де вони перебувають на обліку.
Положеннями статті 33 Основного Закону держави передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання і, зокрема, право вільно залишати територію України.
Водночас у положеннях Конституції України зазначається, що у випадках, передбачених законом, особа може бути обмежена в реалізації зазначених вище прав і свобод.
Відтак, право особи вільно виїжджати закордон може бути обмежене за наявності таких обставин, визначених законом. Такими обставинами можуть бути заборона виїзду за кордон на підставі рішення суду, а також виконання доручення правоохоронних органів в ході досудового та судового розслідування щодо особи, яку оголошено у розшук. Розшук особи проводиться на підставі Кримінального процесуального кодексу України (ст. 281).
Згідно з нормами даної статті оголошення особи в розшук здійснюється слідчим або прокурором, якщо вона є підозрюваною у вчиненні злочину, і під час досудового розслідування місцезнаходження її невідоме. Слід зазначити, що  про оголошення розшуку виноситься окрема постанова, якщо досудове розслідування не зупиняється, або вказується в постанові про зупинення досудового розслідування, якщо таке рішення приймається, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Хочемо акцентувати увагу, що стаття 336 Кримінального кодексу України визначає кримінально караним діянням ухилення від призову за мобілізацією і передбачає за це покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.
Однак для заборони виїзду такої особи з України необхідна наявність відкритого кримінального провадження, у якому особа, яка ухиляється від мобілізації та якій повідомлено про підозру, оголошена у розшук на підставі рішення прокурора або слідчого.
Тому громадяни України, які підлягають мобілізації, можуть вільно перетнути державний кордон і не зобов’язані пред’являти жодного підтверджуючого документу, виданого органом, що здійснює облік, за умови, якщо щодо них не порушено в установленому законом порядку кримінального провадження та не оголошено у розшук.
Крім того, 30 січня 2015р. Президентом України було видано Указ № 40/2015 «Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації у 2015 році», яким надано доручення опрацювати питання щодо законодавчого врегулювання порядку виїзду за кордон громадян України, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та за результатами внести в установленому порядку відповідні пропозиції. Тобто лише після прийняття Верховною Радою України закону, яким внесення будуть внесені зміни до Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», та набрання ним законної сили, що відбувається лише після його офіційного опублікування, для осіб, що підлягають мобілізації,  може бути ускладнено процедуру перетину державного кордону.
Про будь-які подальші зміни в законодавчому регулюванні даного питання ми невідкладно повідомлятимемо Вас!
 
Тобто лише після прийняття Верховною Радою України закону, яким внесення будуть внесені зміни до Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», та набрання ним законної сили, що відбувається лише після його офіційного опублікування, для осіб, що підлягають мобілізації,  може бути ускладнено процедуру перетину державного кордону.
Про будь-які подальші зміни в законодавчому регулюванні даного питання ми невідкладно повідомлятимемо Вас!

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Оставить комментарий
Введите код: